Kulfiber 50 g/m² (unidirectional) 50 cm
Utrolig tyndt unidirection kulfiber til forstærkninger eller beklædning. Perfekt til modelfly eller andre opgaver hvor vægt er helt afgørende.
Data:
Lim forbrug: 43.75 g/m²
Brede: 50 cm
Tykkelse af færdig laminat:0,068 mm
Vægt af færdig laminat: 50 g/m²
95,00 kr.
Ikke på lager
Vægt | 0,4 kg |
---|
Relaterede varer
Kulfiber twill 200g 100cm bred
Twill vævet kulfiber 200 gram.
Kulfiber twill kan bruges til støbning, beklædning eller forstærkning.
Kulfiber twill 200 gram sælges som kulfibermåtte, der er 100 cm bred og sælges i løbende meter. Køber du flere meter, vil du som udgangspunkt få dem i et langt stykke, med mindre andet aftales. Altså køber du 5 meter, ved at skrive 5 i “antal”, får du et stykke kulfiber på 5 meter.
Farvet kulfiber
Farvet kulfiber – Rød, blå og grøn
Utroligt flot rød, blå eller grøn kulfiber stof, som helt sikkert vil give dig ekstra opmærksomhed. Dette er til dig, som ikke kan nøjes med det almindelige kulfiber look, men vil have et finish ud over det sædvanlige.
Farbet Kulfiber 210 gram sælges som kulfibermåtte, der er 100 cm bred og sælges i løbende meter. Køber du flere meter, vil du som udgangspunkt få dem i et langt stykke, med mindre andet aftales. Altså køber du 5 meter, ved at skrive 5 i “antal”, får du et stykke kulfiber på 5 meter.
Farvet kulfiber ligger på vores fjernlager, og derfor skal forventes en leveringstid på mellem 4 og 8 hverdage.
Kulfiber/Aramid væv 210 g/m², 100 cm, twill
Carbon/Aramid væv 210 g/m², 100 cm, twill også kendt som kulfiber/kevlar. Vævet består af 61% kulfiber og 39% kevlar. Tilsammen gover det en vægt på 210 g/m² og en laminat tykkelse 0,364mm. Resin forbruget i denne type væv er ca. 260g, hvilket giver en samlet vægt på 470g/m² for det færdige laminat.
Dette Carbon / Aramid væv slæges i stykker 1 meters brede og i løbende meter.
VEC™-Kulfiber stænger 1m
VEC™-Kulfiberstænger har lav vægt, høj styrke, god korrosion og varme modstand og elektrisk ledningsevne.
tolerancer:
stængerne svinger max. 2 mm / m i længderetningen. De målte værdier er generelt et godt stykke under den maksimale.
VEC ™-kulfiber (vinylesterharpiks og kulfiber)-produkter er fremstillet efter pultrudering / pullwinding metode samt roll-indpakning og flydende harpiks tilføres i tøbningsprocessen
Vinylester er en kombination af epoxy og polyesterharpiks. Karakteristiske for vinylester er høj temperaturresistens og kemisk resistens med fremragende mekaniske egenskaber (stivhed / trækstyrke). Sammenlignet med epoxy, her vinylester visse fordele, der gør det yderst velegnede til fremstilling af halvfabrikata (profiler): en lav viskositet, dvs hurtig og meget god imprægnering af carbon fibre og en hurtig, yderst kontrollerbar hærdningsreaktionen.
Dette gør det muligt at fremstille halvfabrikata med høj kvalitet svarende til epoxy såvel som økonomisk og dermed billigt.
Stængerne har en længde af 1m.